Klocki hamulcowe są jednym z elementów eksploatacyjnych układu hamulcowego, który wraz z upływem czasu ulega zużyciu. Narażone są one na siłę tarcia, a ich okładzina cierna ulega wytarciu. Kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe i jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowego do naszego pojazdu?

Budowa klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe tworzą wraz z tarczami hamulcowymi system pozwalający na zmniejszenie prędkości auta oraz na jego całkowite zatrzymanie się w miejscu pożądanym przez kierowcę. Mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Bez względu na typ, wszystkie klocki hamulcowe są produktem wielowarstwowym, a podstawą konstrukcji tego elementu jest płytka nośna, na której zamocowana jest między-warstwa. Odpowiada ona za tłumienie wibracji i chroni zacisk, w którym zamontowany jest klocek, przed wysoką temperaturą powstającą w czasie hamowania. Na warstwie tej jest materiał cierny, trący o powierzchnię roboczą tarczy hamulcowej. Wykonany może być z mieszanki o różnym składzie – mogą w niej być opiłki metalowe, włókna różnego pochodzenia itp.

Rodzaje klocków hamulcowych

Producenci klocków hamulcowych oferują kierowcom, a przede wszystkim fabrykom produkującym pojazdy mechaniczne, różnego rodzaju klocki hamulcowe, o odmiennej charakterystyce. Wśród nich można wymienić:

  • Klocki hamulcowe wykonane z półmetali – zawierają od 30 do 65 proc metalu, najczęściej wełnę stalową, drut oraz proszek miedzi, żelaza i grafitu wymieszane ze sobą. Mają one dobre właściwości trące, łatwiej wymieniają ciepło, przez co skuteczniej hamują, ale ich wadą jest stosunkowo głośniejsza praca i zbyt niska skuteczność hamowania przy niskich temperaturach.
  • Klocki hamulcowe organiczne azbestowe – są to klocki hamulcowe miękkie, z zawartością grafitu, które nie niszczą zbyt szybko tarcz hamulcowych i pozwalają na ich równomierne zużywanie się. Mogą być wykonane ze szkła, gumy lub węgla, łączonych ze sobą w wysokich temperaturach przy użyciu żywicy. Pracują ciszej niż klocki z półmetali, ale mają miększą powierzchnię cierną.
  • Klocki hamulcowe nisko metaliczne – zbudowane są z mieszanki związków organicznych z małą domieszką metali, w granicach do 30 proc – miedzi lub stali. Gwarantują dobrą wymianę ciepła, skuteczniejsze hamowanie, ale podczas pracy są dosyć głośne.
  • Klocki hamulcowe ceramiczne – nazywane miękko-twardymi klockami hamulcowymi, w których budowie stosowana jest masa ceramiczna; oszczędzają tarcze hamulcowe i nie pylą; można je montować zarówno z nowymi, jak i używanymi tarczami hamulcowymi. Ich zaletą jest cicha praca.
  • Klocki hybrydowe (organiczne azbestowe i nisko metaliczne) – połączenie dwóch różnych rodzajów klocków – organiczno-azbestowych i niskometalicznych.
  • Klocki sportowe – mogą mieć wysoki współczynnik tarcia i skracać drogę hamowania albo będą to klocki odporne na wysokie temperatury pracy, które zapewnią stabilność mieszanki, a nie wysoki współczynnik tarcia.

Dobranie klocków hamulcowych

Przy wymianie klocków hamulcowych, które są już zużyte i nie pracują poprawnie, należy brać pod uwagę zasobność portfela (klocki ceramiczne są najdroższe) oraz rekomendacje producentów auta. Ważny jest też styl prowadzenia pojazdu na co dzień. Dobór klocków hamulcowych powinien odbywać się ze względu na ich przeznaczenie – klocki sportowe wybieramy do maszyn o sportowym charakterze, a pozostałe do samochodów osobowych. Ważny jest też rodzaj hamulca, który posiadamy w aucie oraz nasze indywidualne preferencje. Click To Tweet

Tanie klocki najlepiej nadają się do samochodów lekkich, o niezbyt dużej mocy i pojemności silnika, którymi kierowcy jeżdżą po płaskim terenie i z prędkością nie większą (średnia prędkość) niż 80-90 km/h. Przy jeździe dynamicznej – często i z intensywnym hamowaniem, z dużą prędkością, gdzie auto często porusza się po terenie górzystym, jest dosyć ciężkie i o znacznej mocy, lepiej wybrać klocki wysokiej jakości, które niestety nie mogą być tanie. Najlepiej zdecydować się na klocki hamulcowe z homologacją producentów samochodów.

Wymiana klocków hamulcowych

Wiedząc już, jakie klocki hamulcowe kupić do naszego auta można przystąpić do ich wymiany. Przyjmuje się, że klocki trzeba wymienić, jeśli grubość okładziny ciernej będzie mniejsza niż 1,5 mm. W nowoczesnych samochodach o konieczności wymiany klocków informują odpowiednie czujniki, a jeśli ich nie ma, można samodzielnie skontrolować rant. Jeśli jest on zbyt duży, trzeba wymienić tarcze na nowe, a wraz z nimi klocki.

Do wymiany klocków potrzebny jest lewarek, odpowiednie klucze, smar miedziowy, zestaw okładzin ciernych, ściągacz i druciana szczotka.

W pierwszym etapie wymiany należy zabezpieczyć pojazd przed stoczeniem się, np. poprzez podłożenie pod koła drewnianych klocków czy kamieni. Luzujemy śruby koła, w którym wymieniamy klocki, a następnie unosimy pojazd za pomocą lewarka lub podnośnika. Zdejmujemy koło i odkręcamy zacisk – przy użyciu klucza płaskiego lub nasadowego. Śruby znajdziemy od strony nadkola. Po zdjęciu zacisku odkładamy go w stabilnym miejscu. Cofamy tłoczek w zdjętym zacisku i wsuwany go w zacisk na tyle, aby nowa okładzina cierna zmieściła się w nim.

Pozostałe w jarzmie klocki hamulcowe i zawleczki trzeba zdemontować. Ze starych klocków przekładamy blaszki mocujące do nowych i przy użyciu papieru ściernego lub szczotki drucianej czyścimy gniazda zacisku, do gładkości. Prowadnice elementów ciernych smarujemy delikatnie smarem miedziowym, co poprawi ich ruch. Po zamontowaniu nowych okładzin ciernych mocujemy z powrotem zacisk w odwrotnej kolejności, niż był on ściągany. Przykręcamy śruby mocujące, koło i dokręcamy śruby. Wyjmujemy klocki zabezpieczające przed stoczeniem pojazdu i gotowe.

Filmiki pokazujące wymianę klocków w samochodzie

 

Mnogość rodzajów klocków hamulcowych jest duża, ale zawsze trzeba je dobierać pod kątem zaleceń producenta, posiadanego pojazdu oraz charakterystyki stylu jazdy kierowcy.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This