Elektryczny samochód postojowy to ten wyposażony w elektryczny hamulec postojowy (w skrócie EPB). Takie rozwiązanie, kiedyś spotykane w nielicznych autach i będące luksusem, dziś staje się standardem. Na czy polega to udogodnienie i czy naprawdę podnosi komfort jazdy? Na ile ułatwia poruszanie się pojazdem? Czy hamulec elektryczny w praktyce sprawdza się lepiej niż tradycyjna dźwignia, do której jest przyzwyczajona znaczna większość kierowców?30
Samochód postojowy elektryczny – zasada działania
Zanim przystąpimy do analizy wad i zalet samochodów z elektrycznym hamulcem postojowym, przedstawimy pokrótce zasadę jego działania. EPB to mechanizm, jak sama jego nazwa wskazuje, uruchamiany elektronicznie. Cecha ta sprawia, że w autach wyposażonych w elektryczny samochód postojowy brakuje dźwigni hamulca ręcznego – zamiast niej jest wyłącznie przycisk. Obecnie stosuje się dwa zróżnicowane pod względem technicznym rozwiązania, jeśli chodzi o EPB. Pierwsze z nich obejmuje stosowanie silników elektrycznych w zaciskach tylnych hamulców. Zaciski te pchają tłoczek, tym samym odpowiadając za ściskanie tarczy klockami hamulcowymi. To rozwiązanie ma jednak pewną istotną wadę – nie nadaje się do stosowania w układzie, w którym bębny usytuowane są na tylnej osi. W związku z tym niektóre firmy modyfikują systemy EPB. Zmiana polega na wprowadzeniu tzw. centralnego aktywatora. Zastępuje on dźwignię (oraz siłę kierowcy wkładaną w jej podniesienie), ciągnąć tradycyjne linki.
Elektryczny samochód postojowy – po co się go stosuje?
Oszczędność miejsca
Elektryczny hamulec postojowy to mechanizm o wielu zaletach, w teorii praktycznie nieposiadający wad. Przede wszystkim czyni kokpit przestronniejszym – a wiemy, że w dzisiejszych samochodach oszczędność jest na wagę złota. Mały guzik nie zajmuje przestrzeni, a dodatkowo może zostać umieszczony w praktycznie dowolnym miejscu. Pozwala to zagospodarować miejsce, jakie dotychczas zajmowała dźwignia hamulca ręcznego i zamontować dodatkowy schowek, uchwyt na kubek czy jakikolwiek inny funkcjonalny element. Nie bez znaczenia jest także estetyka elektrycznego samochodu postojowego – dla wielu kierowców, ceniących sobie jazdę w uporządkowanym otoczeniu, bardzo istotna.
Wygoda
Elektryczny samochód postojowy to pojazd wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze niż auto wyposażone w tradycyjną dźwignię. Naciśnięcie przycisku nie wymaga takiego nakładu sił, jak podniesienie dźwigni (szczególnie problematyczne pod tym względem bywają hamulce ręczne w starszych modelach samochodów). Elektryczny hamulec ma także dwie, bardzo istotne z punktu widzenia kierowcy, funkcje:
- hill hold – tzw. asystent podjazdu pod wzniesienie,
- auto hold – włączenie w automatyczny sposób zaraz po zatrzymaniu samochodu.
Dodatkowo w wielu modelach elektrycznych samochodów postojowych hamulec automatycznie zwalnia się od razu po naciśnięciu gazu. Głównie ma to miejsce w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. W innych autach kierowca musi podjąć dodatkowy wysiłek, ale nie jest on zbyt duży – polega na wciśnięciu w pierwszej kolejności hamulca nożnego, a następnie guzika EPB.
Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa ma elektryczny samochód postojowy?
Czy obecność elektrycznego hamulca postojowego ma wpływ na poziom bezpieczeństwa? Tak – podnosi go i to w dość znacznym stopniu. Przede wszystkim obecność EPB znacznie obniża ryzyko nieprawidłowego czy niedostatecznego zaciągnięcia hamulca ręcznego. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że EPB uruchamia się praktycznie samoczynnie zaraz po zgaszeniu silnika – kierowca nie musi zatem nawet pamiętać o tym, by zaciągnąć hamulec.
EPB pełni również funkcję hamulca awaryjnego w razie potrzeby nagłego zatrzymania pojazdu. Potrafi uratować życie podróżujących w razie wypadku, awarii hamulców czy zasłabnięcia kierowcy. To wygodne rozwiązanie pod tym względem, że nie wymaga użycia siły. Wciśnięcie guzika w sytuacjach stresowych jest znacznie prostsze i szybsze, niż zaciągnięcie tradycyjnego hamulca ręcznego.
Wasze ostatnie komentarze