Saab

hamulce saabSaab Automobile AB, czyli Svenska Automobile Aktie Bolaget to jedna ze spółek szwedzkiego przedsiębiorstwa lotniczego, istniejącego już od 1937 roku, a od 1947 do 2011 roku produkującego samochody osobowe. Od 1990 roku SAAB jest własnością General Motors.

Przyczyną uruchomienia masowej produkcji samochodów osobowych przez tę szwedzką firmę była zapaść na rynku lotniczym, jaka nastąpiła wraz z zakończeniem II Wojny Światowej i ustaniem zamówień dla wojska. Doświadczenia w dziedzinie lotnictwa jednak koncern z ogromnym powodzeniem przełożył na produkcję aut, których karoseria przypominała skrzydła samolotu. Tanie i użyteczne samochody SAAB cechowały się także  niezwykle dobrym czynnikiem aerodynamicznym i jako takie były stosunkowo tanie.

Obecnym właścicielem marki jest chińska firma NEVS, która w 2018 roku ma w planie oddać do użytku klientów pierwsze pojazdy elektryczne. Przedsiębiorstwo stara się także o to, by mogły one zaistnieć pod nazwą SAAB, której używanie przez koncern zostało zakazane w 2014 roku.

Układy hamulcowe wykorzystywane w samochodach SAAB poruszających się po naszych drogach to głównie typy 9-3 I oraz 9-3 II SS, rzadziej: SAAB 900 I, SAAB 900 II NG oraz SAAB 9000.

 

Artykuły:

    Umiejętności

    Opublikowano w dniu

    13 czerwca, 2017

    Prześlij komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *