Do dbania o sprawne działanie układu hamulcowego nie trzeba przekonywać żadnego kierowcy. Odpowiedni montaż, wysoka jakość części i ich właściwa eksploatacja to gwarant wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy. W tekście przedstawiamy najczęściej spotykane przyczyny krzywienia i pękania tarcz hamulcowych – elementów w dużej mierze odpowiedzialnych za sprawność całego układu.

Szok termiczny

To jedna z najczęstszych przyczyn krzywienia się tarcz hamulcowych. Do zwichrowania tych elementów dochodzi, kiedy do rozgrzanego układu hamulcowego dostanie się woda. Taka sytuacja może mieć miejsce w trakcie jazdy po deszczu czy chociażby przejazdu po kałużach. Do skrzywienia tarcz może dojść również podczas wizyty na myjni bezdotykowej i umycia pojazdu zaraz po intensywnej jeździe.

Nieprawidłowy montaż

Nieprawidłowy montaż tarcz hamulcowych to banalny, ale niestety dość często spotykany problem. Click To TweetPrzyczyną skrzywienia się części może być nieodpowiednio dokręcona śruba pozycjonująca samą tarczę, a także niewłaściwy (np. niezgodny z wymaganą kolejnością) montaż śrub mocujących koło. Problem zwichrowanych tarcz mają często ci kierowcy, którzy podjęli się samodzielnego zamontowania części, bez zastosowania klucza dynamometrycznego.

Niska jakość tarcz hamulcowych

Wielu właścicieli pojazdów decyduje się na zakup tanich tarcz dostępnych na aukcjach internetowych. Tego rodzaju produkty przeważnie nie spełniają wymaganych norm jakości – mają cienką powierzchnię, która bardzo szybko się ściera i ulega zużyciu. Równie ryzykowny jest montaż używanych tarcz hamulcowych.

Jazda ,,sportowa” i przeciążenia

Tarcze hamulcowe zużywają się dużo szybciej w przypadku tzw. sportowej jazdy, polegającej na wielokrotnym, naprzemiennym rozpędzaniu samochodu i gwałtownym hamowaniu. Zwolennicy intensywnych wrażeń za kółkiem często dodatkowo pogarszają kondycję eksploatowanych części poprzez tuningowanie samochodu w nieprzemyślany sposób. Przykładowo instalują felgi, które utrudniają odprowadzanie ciepła z rozgrzanych do nieraz ponad 500 stopni Celsjusza tarcz.

pekanie krzywienie tarcz hamulcowych przyczyny 2

Rdza i zanieczyszczenia

Piasta koła powinna być regularnie oczyszczana z rdzy i innych zanieczyszczeń, np. drobinek piasku. Click To Tweet W przeciwnym razie może dojść do wykrzywienia tarcz hamulcowych. Gromadzący się brud powoduje wzmożone bicie osiowe, co prowadzi do nierównego ścierania się tarczy i w efekcie – do jej deformacji. Z kolei przyczyną rdzewienia części jest wymiana płynu hamulcowego po terminie. Tłoczek hamulcowy objęty korozją pracuje nieprawidłowo, co przekłada się na niewłaściwe funkcjonowanie innych elementów układu – kolejno klocków i tarczy.

Źle wyważone koła

Tarcze hamulcowe obracają się tak, jak koła. Dlatego tak istotne jest jak najbardziej precyzyjne wyważenie kół pojazdu. W przeciwnym wypadku dojdzie do wspomnianego już nasilonego bicia osiowego i krzywienia się tarczy. O właściwe wyważenie kół należy zadbać podczas montażu nowych opon – koszt tej usługi nie jest duży (ok. 10 zł za koło) a może zaważyć na naszym bezpieczeństwie podczas jazdy.

Uszkodzenia zacisków oraz klocków hamulcowych

Nieprawidłowo działający zacisk sprawia, że podczas jazdy klocek jest nieustannie dociskany do tarczy. Prowadzi to nierównomiernego, miejscami intensywnego nagrzewania tarczy, co skutkuje deformacją części. Uszkodzenie zacisku łatwo zidentyfikować podczas jazdy – samochód powoli przyspiesza, a do tego znacznie więcej pali. Zwichrowanie tarczy bywa również spowodowane zużyciem klocków hamulcowych – te wyeksploatowane trą o tarcze metalową powierzchnią zamiast materiałem ciernym.

Brak okresowych kontroli

Najczęstszą przyczyną wszystkich usterek i uszkodzeń stanowi niestety niefrasobliwość kierowców. Pojazd należy regularnie poddawać szczegółowym kontrolom – przede wszystkim tym okresowym. Takie rutynowe działania pozwalają wykryć drobne uszkodzenia i nieprawidłowości, które nie dają o sobie znać podczas codziennej jazdy.

Nieprawidłowe działanie tarcz hamulcowych to poważne zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu. Zwichrowana, wyeksploatowana część może w każdej chwili pęknąć, a to grozi wypadkiem. Znajomość przyczyn krzywienia tarcz hamulcowych w połączeniu z właściwą techniką jazdy to sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tarcze hamulcowe – spotykane problemy

Dlaczego tarcze hamulcowe rdzewieją? Czy gorące części są powodem do niepokoju? Co powoduje krzywienie się tarcz? Na te i inne...

Zamknij