Czyszczenie zacisków hamulcowych nie jest trudną czynnością, szczególnie dla osób, które orientują się w budowie układu hamulcowego i posiadają podstawową wiedzę w zakresie kosmetyki samochodu. Warto wyposażyć się w niezbędne informacje, poczytać porady i podjąć próbę samodzielnego oczyszczenia zacisków – pozwoli to na oszczędność finansową i dostarczy satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy. Poniżej przedstawiamy, punkt po punkcie, jak wykonać kosmetykę zacisków hamulcowych – zachęcamy do wypróbowania naszych zaleceń!
Kosmetyka zacisków – co będzie Ci potrzebne?
Do samodzielnego czyszczenia zacisków hamulcowych należy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest zgromadzenie kilku niezbędnych przedmiotów i preparatów. Aby wykonać kompletną kosmetykę zacisków, będą Ci potrzebne:
- szczotka druciana,
- papier ścierny (o różnym stopniu ziarnistości),
- benzyna ekstrakcyjna,
- podkład i lakier do konserwacji.
Warto też zaplanować pracę na suchy, ciepły dzień – wilgotne powietrze może opóźnić czas schnięcia zacisków.
Czyszczenie zacisków hamulcowych w 8 krokach
1. Przygotuj samochód
Ustaw samochód na równym podłożu. Wybierz miejsce, w którym będziesz mógł pracować w spokoju i które zapewni Ci odpowiedni poziom bezpieczeństwa – zwróć uwagę na to, aby wybrany teren sprzyjał użyciu podnośnika.
2. Podnieś pojazd
Zanim przystąpisz do podnoszenia pojazdu, upewnij się, że jest on ,,na biegu”. Aby zachować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, zaciągnij hamulec ręczny. Następnie poluzuj śruby koła oraz podnieś samochód przy pomocy podnośnika.
3. Oceń stan poszczególnych elementów
Kiedy już zdejmiesz koło, przyjrzyj się dokładnie temu, co ukaże się Twoim oczom. Oceń, w jakim stanie są nadkola, bębny oraz zaciski. Zanim przystąpisz do dalszej pracy, wyczyść i umyj wymienione elementy. Użyj do tego myjki wysokociśnieniowej, jeśli taką dysponujesz. Kiedy wykonasz ten krok, możesz zabrać się do dalszej pracy.
4. Przystąp do czyszczenia
Jeżeli chcesz pozbyć się rdzy na zaciskach, użyj papieru ściernego bądź drucianej szczotki (w zależności od tego, jak silnie skorodowane są części). Dobrym sposobem jest etapowe czyszczenie zacisków z rdzy – najpierw za pomocą papieru gruboziarnistego, a następnie – drobnoziarnistego. Kiedy zakończysz ten etap pracy, wydmuchaj pozostałości i pył za pomocą kompresora.
5. Odtłuść zaciski
Zanim przystąpisz do dalszych działań kosmetycznych (takich jak lakierowanie), dokładnie odtłuść zaciski. Zrób to za pomocą rozpuszczalnika bądź benzyny ekstrakcyjnej. Zabezpiecz również za pomocą taśmy malarskiej te elementy, które nie powinny zostać polakierowane, czyli: szpilki, piastę, fragmenty błotnika oraz zderzaka, a także plastikowe elementy sąsiadujące z hamulcami.
6. Polakieruj części
Jeśli elementy nie są silnie skorodowane, pokryj je tylko lakierem – to w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak czyszczenie zacisków z rdzy wymagało od Ciebie czasu i wysiłku, pokryj części w pierwszej kolejności podkładem antykorozyjnym, a następnie – po wyschnięciu – właściwym lakierem.
7. Zabezpiecz dodatkowo podwozie
Kosmetyka zacisków to świetna okazja, aby dodatkowo zabdać o podwozie. W sklepach motoryzacyjnych znajdziesz specjalny sprej, którym zabezpieczysz koła i hamulce.
8. Pozwól wszystkim elementom wyschnąć
Całkowity czas schnięcia powinien być nie dłuższy niż jedna godzina. Warto jednak pozwolić dłużej schnąć zaciskom w deszczowy dzień, tak aby zbyt wczesny wyjazd na mokrą, pełną kałuży drogę nie zniweczył naszej dotychczasowej pracy.
Samodzielne czyszczenie zacisków a usługa w salonie
Warto zaznaczyć, że samodzielne czyszczenie zacisków nigdy nie będzie tak dokładne, jak profesjonalna renowacja wykonana w salonie. Efekt jest jednak wystarczający, aby utrzymać układ hamulcowy w dobrej kondycji. Sporą zaletą jest również oszczędność takiego rozwiązania. Przedstawiony wyżej sposób konserwacji zacisków pozwala dość niskim kosztem wykonać kosmetykę części. W przypadku wszystkich 4 kół wydatek w tym zakresie nie powinien przekroczyć 100 zł.
Wasze ostatnie komentarze